Kalibrering av mätinstrument

Kalibrering av mätinstrument inkluderar till exempel ackrediterad kalibrering av mätutrustning inom bland annat elektronik, geometri, vridmoment, temperatur, fuktighet, tryck, vikter, vikter, akustik, pipetter, gasflöde, konduktivitet, koldioxid, fiberoptik och den medicinska industrin. Kalibrering av mätinstrument erbjuds av ett antal ackrediterade företag och flera erbjuder även kalibrering på plats, liksom i deras eget laboratorium.

Leverantörer av Kalibrering av mätinstrument:

Carl Zeiss AB

Tegeluddsvägen 76
115 28 Stockholm
Tlf.: +46 8 459 25 00
E-mail: info.metrology.nordics@zeiss.com

ZEISS Quality Excellence Center

Västerleden 62
633 47 Eskilstuna
Tlf.: +46 8 459 25 60
E-mail: qec.metrology.nordics@zeiss.com

web

Kompetenser: 3D CT-scanning, Formtoleranser, Geometriska produkt specifikationer, GPS, Precision, Längdmätning, Datortomografi, Koordinatmätmaskiner, Mätmaskiner, Positionstoleranser, Produktionsmätning, Kvalitetskontroll, Processkontroll, Optisk mätning.

Se hela vårt produktsortiment och profil här

Endress+Hauser AB

Sundbybergsvägen 1
171 73 SOLNA
Tel. +46 (0)8 555 116 00
info.se.sc@endress.com

www.se.endress.com

Kompetenser: Analys Utrustning, Flödesmätare, Kalibrering, Mätning, Nivåmätning, Processinstrumentering, Temperatur Mätare, Tryckmätning, Ultraljudsmätning

Se hela vårt produktsortiment och profil här

Gustaf Fagerberg AB

Klangfärgsgatan 25-27
426 52 Västra Frölunda
Tel.: 031 – 69 37 00
E-post: info@fagerberg.se

www.fagerberg.se

Kompetenser: Kulventiler, Vridspjällventiler, Kikventiler, Kägelventiler, Kilslidsventiler, Skjutspjällventiler, Reglerventiler, Säkerhetsventiler, Backventiler, Provtagning- och serviceventiler, Block and Bleed ventiler, Slangventiler, Smutsfilter, Synglas, Flödesmätning, Nivåmätning, Tryckmätning, Temperaturmätning, Vätskeanalys, Kalibrering

Se hela vårt produktsortiment och profil här

KLINGER Sweden AB

Kontovägen 3
175 62 Järfälla
E-mail: info@klinger.se
Tel: +46 10 199 87 00

www.klinger.se

Kompetenser: Packningar, Tätningar, Ventiler, Instrument, Manöverdon, Säkerhetsarmatur, Kompensatorer, Flänsskydd / Sprayskydd, PTFE-Packningar, Metallpackningar, O-ringar, Kulventil, Backventiler, Reglerventiler, Kägelventiler, Nålventiler, Nivå, Flöde, Temperatur, Tryck

Se hela vårt produktsortiment och profil här

QMT SCIENCE AB

Amerikavägen 6
SE-393 56 Kalmar
Mob +46-70-3694892
Tel +46-480-44 26 51

E-mail: info@qmt3.com

web

Kompetenser: Flödesmätare, Klämringskopplingar och övrig instrumentering, Kundspecifika produkter, Rostfria rör och rördelar, Slangar, Tryckmätare, Tryckprovning, Uttag, Ventiler

Se hela vårt produktsortiment och profil här


Caltech – För våra daggpunktsgivare erbjuder vi ett mycket bekvämt bytesprogram




Att använda denna unika tjänst är utan tvekan den snabbaste och mest effektiva metoden för att upprätthålla kalibrering som kommer att undvika driftstopp. Caltech skickar dig en ny kalibrerad Michell givare och du returnerar helt enkelt din gamla givare till oss inom 14 dagar

Det är viktigt att alla instrument om kalibreras regelbundet för att bibehålla noggrannhet och spårbarhet. Med Caltech/Michell Instruments unika utbytessystem på givare kan detta uppnås kostnadseffektivt och praktiskt taget utan stillestånd.

För alla mätinstrument är det viktigt att det kalibreras om regelbundet för att bibehålla dess prestanda och i slutändan tillförlitligheten i din produktionsprocess eller kvaliteten på din slutprodukt


Få din lastcell kalibrerad och klar att använda




Nu tar vi nästa stora steg tillsammans med vår tillverkare WIKA. Vi höjer vår servicegrad ytterligare genom att erbjuda tjänsten att kalibrera och ställa in lastceller efter dina önskemål och krav. En service som tidigare erbjöds av WIKA i Tyskland men som vi nu ska ta till Sverige.

WORKSHOP I TRANÅS

I december 2022 var två tekniker från WIKAs avdelning från lastceller i Tranås för att besöka vårt logistikcenter. Där hade de en workshop och utbildning med vår förädlingsavdelning inför vårt uppdrag att kalibrera och ställa in lastceller. Att vi på OEM Automatic nu erbjuder denna tjänst skapar flera fördelar för dig både när det kommer till service och hållbarhet.

KALIBRERING AV LASTCELLER

Som kund kan du köpa produkterna separat direkt från oss, men att samkalibrera dem på egen hand kan vara besvärligt då den grundsignal (mV/V) som levereras från start är inte alltid är så lätt att ta hand om. Men nu kan vi hjälpa dig med det och se till att du får lastceller med vald utsignal.

Hur fungerar det? Jo, det vår förädling gör är att löda på kabel och anpassa kretskortet inklusive samkalibrering med vald lastcell som vi kombinerar och förstärker för att få till en önskad industrisignal så som 4-20 mA, 0-10 V alternativt +-10 V vid kombinerad lastriktning, exempelvis tryck och drag. Lastcellen levereras på så sätt färdig, plug and play, och redo att kopplas in. Utifrån ditt behov monterar vi alltså ihop en färdig lösning till en artikel som sedan beställs med ett unikt beställningsnummer.

FÖRDELAR MED KALIBRERING AV OEM AUTOMATIC

Det finns flera fördelar med att få en lastcell kalibrerad och klar. Färre artikelnummer, enklare logistik, lägre totalkostnad, effektivare inköp och färre leverantörer är några exempel. Men just det faktum att du kan ta del av denna tjänst av oss här i Sverige innebär 3 stora fördelar framför att den erbjuds utomlands.

1. Processen går snabbare. Framför allt kortar vi ner leveranstiden betydligt genom att erbjuda denna tjänst i Sverige.

2. Mer hållbart än att frakta produkterna till Tyskland eller Kina för att kalibrera lastceller där.

3. Vi erbjuder kablage ur vårt eget sortiment från noga utvalda tillverkare. Detta garanterar optimal kvalitet på slutprodukten.

VÅRT SAMARBETE MED WIKA

WIKA är en av världens största tillverkare av produkter för mätning och övervakning av tryck, temperatur och nivå. Via oss får du som kund full tillgång till hela WIKAs sortiment, specialister inom varje marknadssegment och nu även möjlighet till kalibrering av lastceller.

Är du intresserad av detta? Hör av dig till oss så berättar vi mer och kikar på hur vi kan hjälpa dig!


Elma instruments – Service och kalibrering




Vi erbjuder service och kalibrering av allt från avancerade elektriska mätinstrument till enklare analoga instrument – oavsett fabrikat.

Upprätta själv ditt serviceärende här. På det sättet säkrar du att vi får alla de upplysningar vi har användning för, så att vi kan garantera dig den bästa servicen. Du kan dessutom följa ditt serviceärende från start till slut.

Läs mer här


Nyheter och inlägg om Kalibrering av mätinstrument


Senaste om Kalibrering av mätinstrument







Cookie-inställningar