Celsa Steelservice – SKOLA BYGGS BÅDE HÅLLBART OCH HOPPFULLT MED PREFABRICERAD ARMERING

Prefabricerade armeringslösningar och färgsortering för snabbare byggnation

Prefabricerade armeringslösningar och färgsortering för snabbare byggnation

Tidsbesparing och hållbarhet med prefabricerade armeringskonstruktioner.

Vi besöker Västerängsskolan i Nybro. Arbetsplatsen som dagen till ära badar i solljus,  ger ett rent och prydlig intryck. Kanske bidrar våra prefabricerade element och vår färgsorteringstjänst till ordning och reda? Vi möter upp Roger Karlsson – arbetsledare på Skanska, för en rundtur och beskrivning av det prydliga bygget som följer hållbarhetsprogrammet – ”Hoppfullt och hållbart”.

Prefabricerade armeringslösningar och färgsortering för snabbare byggnation

Celsa Steel Service levererade en flora av tidsbesparande armeringslösningar. Bland annat kompletta prefabricerade armeringskorgar med form. En produkt så komplett att den kan lyftas på plats direkt från lastbilen.

Roger Karlsson, arbetsledare – Skanska – ”Vi är nöjda med Celsa Steel Service redan från första kontakten då vi diskuterade lösningar med kvarsittande form och vad som skulle passa oss bäst.  Till exempel detaljlösningar med  B-soffor – att delarna höll en maxvikt på 40kg med tanke på arbetsmiljön.”

Patrik Persson, regionsansvarig på Celsa Steel Service – ”Detta är ett projekt med hög andel prefabricerade komponenter. Över 90 % svetsat, fundament med form, Celsaform U och inritade betongkomplement. Med andra ord ett projekt som kortar ner arbetstiden och minskar förslitningar på yrkesarbetarna. Dessutom ger det arbetsledningen tid till väsentligare saker i projektet än att köpa in småsaker .”

Läs mer här

Hitta leverantörer av armeringsstål här

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar