Seriekopplade brandvarnare höjer säkerheten i bostadsrättsföreningen
BRF Villa Kärralund installerade nyligen nya, moderna brandvarnare från Housegard i alla sina lägenheter. Föreningens brandskyddsansvarige Tommie Elgestål ser det som en investering i både trygghet och bekvämlighet för de boende.
– För oss var det väldigt viktigt att installera brandvarnare som är både säkra och enkla att hantera eftersom många i vår förening är lite äldre, säger Tommie Elgestål.
Bostadsrättsföreningen i Kärralund i Göteborg består av två fastigheter med sammanlagt 18 lägenheter, och valet föll på den smarta brandvarnaren Luma från Housegard. Det är en av marknadens minsta brandvarnare som är diskret och passar bra i privata bostäder. Luma är seriekopplingsbar och har batterier som håller i tio år, vilket kräver minimalt underhåll. Med hjälp av centralenheten Luma Hub kan brandvarnaren kopplas till mobilen via Wi-Fi, vilket gör det enklare att övervaka och hantera brandsäkerheten.
– Den här produkten passar bra för bostadsrättföreningar eller hyresrätter som har lite äldre boende. Den är enkel att installera och du slipper byta batterier, säger Filip Sahlberg, produktchef Housegard på GPBM Nordic.
Även om batteriet håller i upp till 10 år är det viktigt att regelbundet kontrollera att brandvarnaren fungerar. Med Luma är det väldigt enkelt.
– Du kan göra det direkt i en app på telefonen, så du slipper klättra upp för att nå brandvarnaren i taket. Det finns även en fysisk test-knapp som kan sättas på till exempel kylskåpet, säger Filip Sahlberg.
Förutom att testa brandvarnarnas funktion kan man via mobilappen få notiser och status direkt i telefonen vid larm eller låg batterinivå.
BRF Villa Kärralund har installerat två seriekopplade brandvarnare i varje lägenhet. Om en av brandvarnarna upptäcker rök, går larmet i gång även i den andra, vilket ger snabb och effektiv varning till hela hushållet. I ett flerfamiljshus kan man koppla lägenheternas brandvarnare till samma konto, så att om en brandvarnare i en bostad larmar, får de andra boende en notis i mobilen.
– Det är en stor fördel att alla brandvarnare är kopplade mot samma konto, det ökar säkerheten och gör att vi kan hjälpas åt i föreningen, säger Tommie Elgestål.
Han har lång erfarenhet av säkerhetsarbete, bland annat som säkerhetschef för IFK Göteborg. Han rekommenderar även andra föreningar att se över sina säkerhetslösningar.
– Luma är ett smidigt och bra koncept som passar perfekt för bostadsrättsföreningar, det borde fler titta på tycker jag, säger han.





