Wallenius Water – Tänk på vätskan i sommar
För en skön och avkopplande sommar så används UV-ljus för ett gott dricksvatten och behagligt dopp i poolen – men även hos FluidWorker för att hålla skärvätskan i gott skick.
För en skön och avkopplande sommar så används UV-ljus för ett gott dricksvatten och behagligt dopp i poolen – men även hos FluidWorker för att hålla skärvätskan i gott skick.
Vi är nu inne i juni, kanske den mest hektiska månaden på året. Man ska hinna leverera, slutföra projekt, utföra och planera in underhåll innan det är dags för ledighet.
Så inför semestern skickar vi därför med några tips som hjälper till så att skärvätskan fungerar som den ska när ni väl är tillbaka.
Utbilda dig i hängmattan
Det är mycket att hålla reda på när det gäller skärvätska. Kanske är man osäker, ny på jobbet eller behöver en uppfräschning av kunskaperna. Vi erbjuder en online-kurs om processvätskor där du själv väljer när och var du vill delta. Självklart får du ett diplom efter kursen och kommer tillbaka efter semestern med mer kunskap.
Ge inte vätskan ledigt
Stillastående maskiner och värme är förödande för skärvätskor, bakterierna frodas och risken är att man får börja hösten med ett tidsödande skärvätskebyte.
Cirkulera vätskan, döda bakterier och håll rätt koncentration. Se till att alltid cirkulera skärvätskan när nu maskinen är avstängd för semestern. FluidWorker 100 cirkulerar hela tiden vätskan som samtidigt UV-behandlas för att hålla ner bakterienivån. Med FluidWorker 150 så kan du dessutom ställa in vilken koncentration för skärvätskan som du vill ha under sommarstoppet och den ser också till att hålla rätt tanknivå.
Gör en rejäl rengöring av tank och spåntransportör. Vid höga bakterienivåer och låga pH värden så är vätskan ofta alldeles för dålig. Det är enkelt att testa med Dipslides som finns att köpa hos oss. Är vätskan fortfarande OK men tankrengöring behövs, för då över vätskan till en tillfällig tank. Gör en ordentlig rengöring – det lönar sig.
Läs mer här





