AxFlow – Pumpning och tryckhöjning av biogas

Dette billede illustrere AxFlow – Pumpning och tryckhöjning av biogas

I en tid då mycket fokus ligger på produktion av förnyelsebar energi och möjlighet till självförsörjning så får biogas en allt större betydelse.

På AxFlow är vi medvetna om detta och kan erbjuda ett stort sortiment av utrustning för pumpning och tryckhöjning av biogas.

En vanlig applikation är tryckhöjning av rå biogas från en rötkammare. Då är biogasen mättad med vatten och det ställer höga krav på materialen som används i fläktar och kompressorer.

En annan applikation som ligger nära produktionen av gas är återvinning av deponigas. Detta är en mycket krävande applikation då gasen alltid är våt och innehåller höga halter av svavelväte som i kombination med vatten ger en korrosiv miljö. En annan utmaning är de siloxaner som kan förekomma och som kan leda till stort slitage i roterande utrustning.

Hur ser ditt behov ut? Kontakta våra försäljningsingenjörer för just din applikation så hjälper de dig hitta den bästa lösningen.

Kontakta våra försäljningsingenjörer direkt på 08-602 22 00 eller kundservice@axflow.se.

LÆS også: AxFlow – Quattroflow – QF5k Single-Use
AxFlow AB's Firmaprofil

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar