Excenterskruvpump för höga hygienkrav

Dette billede illustrere Excenterskruvpump för höga hygienkrav

Öka kapaciteten på din anläggning med en pump från Telfa!

Nova Rotors Serie DX

Nova Rotors Diamond DX är en serie hygieniska excenterskruvpumpar specifikt lämpade för hantering av låg- och högviskösa medier med högt ställda hygienkrav. Pumparna finns i varianter anpassade för både rengöring (CIP) och sanering (SIP) vilket innebär att alla inkluderande komponenter är lättillgängliga och smidiga att rengöra. Pumparna är även byggda enligt reglerna gällande AHEDG och 3A. Det innebär att det inte finns några ytor i pumpen där vätskan kan stå stilla och bilda bakterier. Statorerna är därav livsmedelsklassade enligt EN1935:2004.

Produktegenskaper och typiska applikationsområden

Pumparna i Nova Rotor serien är på flera sätt designade för att effektivt kunna hantera större partiklar. Exempelvis genom de kompakta drivknutarna tillsammans med ett väl tillaget och koniskt formatinlopp till statorn. Alla excenterskruvpumpar ger ett pulsationsfritt flöde och är ytterst skonsamma i sina hanteringar av vätskan.
 
I Nova Rotor Diamond DX serien finns pumpar i sex olika storlekar med flöden upp till 110 m³/h och ett maximalt tryck på 48 bar. Pumparna används vanligtvis vid hantering av media med höga hygienkrav. Exempelvis vid tillverkning av deg, sirap, yoghurt, fruktkoncentrat, läkemedel, hudkräm, tandkräm etc.

Se Leverantörer av Excenterskruvpumpar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar