GA Lindberg – Born2Bond Aquafast

Aquafast är ett lim som kan bibehålla egenskaper och vidhäftning även vid nedsänkning i vatten samt i fuktiga miljöer, även vid limning av två olika typer av material mot varandra

Aquafast är ett lim som kan bibehålla egenskaper och vidhäftning även vid nedsänkning i vatten samt i fuktiga miljöer, även vid limning av två olika typer av material mot varandra

Ett unikt, vattenbeständigt cyanoakrylat-lim. som tagits fram för hög prestanda när det gäller vidhäftning, fukt- och temperaturbeständighet.

Born2Bond™ Aquafast är ett snabblim (cyanoakrylat-lim) vars främsta unika egenskap är dess utmärkta beständighet mot fukt och vatten, något som för vanliga cyanoakrylat är en svaghet.
Aquafast limmar en stor mängd material så som metall (inklusive aluminium), plaster och gummi med gott resultat.

Aquafast är ett lim som kan bibehålla egenskaper och vidhäftning även vid nedsänkning i vatten samt i fuktiga miljöer, även vid limning av två olika typer av material mot varandra.

Egenskaper

  • Låg till medium viskositet.
  • 15 sekunders fixturtid.
  • Hög beständighet mot fukt (tester gjorda med gott resultat vid 85 ᵒC /85 %RH)
  • Bra åldringsegenskaper under vatten vid 60 °C.
  • Tål temperaturer mellan -40 och 120 ᵒC.
  •  Utmärkt vidhäftning mot metall.
  • Limmar en stor mängd material.
  • Transparent.
  • Enkel att använda.
  • Utmärkt beständighet mot vanliga lösningsmedel och oljor, både polära och opolära

Läs mer här

Hitta leverantörer av lim här

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar