Hallar och Lagerhallar

Hallar och lagerhallar kan användas till många ändamål som till produktion, lager och verkstad, packning, kontor, stall och såklart för förvaring. Hallar kan göras med fönster, dörrar och portar

Leverantörer av Hallar och Lagerhallar:

LLENTAB AB

Box 104
456 23 Kungshamn
Tel: +46 523 790 00
Mail: info@llentab.se

Kompetenser: Hallar, Lagerhallar, Stålhallar

Se hela vårt produktsortiment och profil här


Axelent – Vad du bör tänka på när du bygger ett säkert lager




Axelents breda sortiment av påkörningsskydd inkluderar påkörningsbarriärer, skyddsräcken för fotgängare, pollare och pelarskydd.

Axelents breda sortiment av påkörningsskydd inkluderar påkörningsbarriärer, skyddsräcken för fotgängare, pollare och pelarskydd.

När man bygger en lagerlokal kan det finnas många obesvarade frågor att ta ställning till. Vilka är de viktigaste aspekterna och hur skapar du en lagerlokal som är säker för både dina anställda och dina produkter?

Lagerlokaler kan vara farliga miljöer, särskilt om de är felaktigt och olämpligt utformade, saknar säkerhetsfunktioner eller underhålls dåligt. I Sverige är alla företag enligt lag skyldiga att se till att deras anställda arbetar i en säker lagermiljö med säker utrustning. Det finns både nationella och europeiska säkerhetsstandarder att ta hänsyn till när du kontrollerar om ditt lager uppfyller kraven.  

Arbetsmiljöverket har t.ex. utfärdat föreskrifter (AFS 2006:4) som ger vägledning om säkerhet när det gäller pallställ och andra lagerställ. Kraven är bl.a. att ställningarna skall vara märkta med maxlast per sektion och lagerhylla, vara fast förankrade samt försedda med kollisions- och genomskjutningsskydd. På internationell nivå har vi de europeiska standarderna (SS-EN 15635, SS-EN 15629 och SS-EN 15512) som anger hur ställningar ska dimensioneras och utformas. Dessa standarder beskriver bland annat konstruktion och montering av ställage samt hantering av olika typer av lagerinredningar, från planering till hantering av skadade komponenter. 

Även om det fortfarande finns stora variationer när det gäller efterlevnaden av standarderna, går det stadigt framåt. Säkerhetsmedvetandet hos företagen är betydligt större idag än för tio år sedan. En av anledningarna till detta är att vi idag arbetar mer på högre höjder, vilket innebär större krav på säkerhetsfunktioner.  

De vanligaste olyckorna i lagermiljö är kollisionsskador, t.ex. på pallställens konstruktionsdelar. Varor som tappas från truckar på grund av brister i rutiner eller slarv är en annan vanlig olyckstyp. Pallar av dålig kvalitet och gods som faller från ställningar på grund av bristande säkerhet är andra vanliga problem.

Läs mer här


Ljusa lokaler och flexibla lösningar när Aquapipe valde LLENTAB




Dette billede illustrere Ljusa lokaler och flexibla lösningar när Aquapipe valde LLENTAB

I Stora Höga strax norr om Göteborg har ännu en LLENTAB-hall färdigställts till en nöjd kund.

Det har vart en lång och stundtals krävande resa för Joakim Olsson som köpte en ”skogstomt” i ett populärt industriområde. Det krävdes många timmar av röjningsarbete för att göra tomten byggbar. Det var ju lite av en chansning från Joakims sida vid köpet då det var svårt att säga hur användbar tomten skulle vara för byggnation, men i slutändan visade det sig att det trots allt var en relativt plan tomt som lämpade sig väl för hans ändamål.

Joakim driver Aquapipe ett företag som specialiserat sig på VVS-arbeten, svetsning och rörmontage. Byggnaden ska dels utgöra lokaler för egen del men för att bygga på hela tomtytan på en gång blir det även delar för uthyrning. Joakim hittade en hyresgäst redan i tidigt skede, vilket innebar att de fått stora möjligheter att utforma sina delar av byggnaden med hänsyn till sitt behov av kontor, konferensrum mm. Resten av hallen har utformats för flexibla lösningar. Man har tex valt takstolar istället för bärande innerväggar för att kunna placera framtida väggar utifrån hyresgästernas lokalbehov. Utformningen av bjälklaget har gett möjlighet för några fack med högre portar. Man har också försökt skapa så ljusa lokaler som möjligt genom många dagsljus insläpp samt lite mer fönster i portarna än vanligt.

Valet av hallbyggare var självklart för Joakim. Han pratade med många av de företag som byggt i området. I industriområdet finns sedan tidigare ett flertal LLENTAB-hallar men även hallar från andra leverantörer. De som valt LLENTAB som leverantör var uteslutande nöjda och mycket positiva till LLENTAB som företag.

”Alla jag pratade med kunde varmt rekommendera LLENTAB”, säger Joakim Olsson. ”Så här i efterhand kan jag inget annat än att instämma. Det har vart en smidig och bra byggprocess från dröm till verklighet, jag är mer än nöjd med LLENTAB. En stor eloge till personalen främst de som vart här på plats”, fortsätter Joakim.

LLENTABS ambition och målsättning är att genom ett tätt samarbete med kunden skapa en ändamålsenlig hall baserat på kundens förutsättningar och behov. Vi tackar för förtroendet att ha fått vara med på denna resa och bygga denna fina hall.


PMH-Hallen som klarar av ett tuffare klimat




Dette billede illustrere PMH-Hallen som klarar av ett tuffare klimat

Polarhallen är förstärkt och dimensionerad för att klara snö- och vindlaster i Sveriges nordligaste breddgrader. Hallens spännsystem för väggar och tak säkerställer lång livslängd och minimerar behovet av underhåll.

PMHs Polarhall är dimensionerad för att stå i snözon 2,5-4,5 vilket innebär att den är förstärkt för att klara höga snölaster. Stommen är CE-märkt enligt EN-1090 vilket innebär att svetsning, galvanisering och kontroller är utförda av certifierade verkstäder. Detta borgar för en hög kvalité. 

Hallens väggbeklädnad består av en mycket stark polyesterväv som är plastbelagd och lackerad för att skapa en glatt yta vilket bidrar till att snön glider av takytan. Polarhallen utrustas som standard med en robust manuell vikport som fungerar i alla väder.

Polarhallen måttanpassas och kan utrustas med olika tillval efter behov. Den kan t.ex. utrustas med snörasskydd för att undvika att snö och vatten kommer ner i portöppningen.

Pollarhallen går även att ganska snabbt och enkelt att isolera med samma typ av isolering vi använder på Climathallen eller kan välja den mer traditionella metod som vi använder i Thermohallen.

PMH-Hallen erbjuder ett brett utbud av lagerhallar, lagertält och tälthallar för alla olika behov.


Nyheter och inlägg om Hallar och Lagerhallar


Senaste om Hallar och Lagerhallar



Cookie-inställningar