Solectro – Motorcontroller med EtherCAT

Dette billede illustrere Solectro – Motorcontroller med EtherCAT

Kompakt controller för fyra axlar.

Nanotecs motorcontroller CM-CPB3-44 med EtherCAT är en kompakt lösning för att styra fyra borstlösa DC- eller stegmotorer med en märkeffekt på upp till 150 watt per axel. Motoråterkoppling via Hall-sensorer, inkrementell eller SSI-kodare.

Varje axel har fyra digitala ingångar, två utgångar, en analog ingång och en utgång för en säkerhetsbroms. Fältorienterad vridmoments-, hastighets- och positionskontroll i kombination med andra funktioner som acceleration framåt och ryckbegränsade ramper, ger optimal dynamisk prestanda och cykeltid.

Den 4-axliga motorcontrollern finns i en 3A toppströmsversion för små stegmotorer och i en 9A toppströmsversion för BLDC-motorer och större stegmotorer.

Fördelar med kompakt design,  snabb driftsättning via USB-servicegränssnitt och lite kablage. 

Här hittar ni fler produkter från Nanotec som har ett brett sortiment av motorer och controllers för high-performance lösningar.  I januari 2022 fick Nanotec priset TOP 100 för andra gången i rad. Detta delas ut till särskilt innovativa små och medelstora företag.

Hitta Leverantörer av Motorstyrning

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar