Nordvalls etikettskola – nu i digital form

Dette billede illustrere Nordvalls etikettskola – nu i digital form

Nordvalls ger sedan länge en uppskattad introduktionsutbildning i etiketter och etikettproduktion – Etikettskolan. I Etikettskolan får du veta hur etiketter blir till och vad som påverkar vilka material och metoder som används för att producera och trycka dem. Vi är nu glada att kunna presentera tre grundläggande delar av Etikettskolan i digital form. På YouTube hittar du alla avsnitt.

Nordvalls Etikettskola på YouTube

I tre avsnitt träffar du Prepress-medarbetarna Linda Nilsson, Martina Hanström och Magnus Palm som introducerar dig till tre områden som påverkar hur din etikett blir till. Med utgångspunkt i etikettens funktion (del 1) går vi in på vad som påverkar etikettens material (del 2) och i avsnittet om trycktekniker (del 3) får du en introduktion till några av metoderna som används för att skapa etiketter.

Etikettens funktion

Varför är det nödvändigt att du som ska ta fram etiketten och tryckeriet som ska producera och trycka den har klart för sig vilken funktion den ska fylla? Det pratar Prepress Manager Linda Nilsson om i Etikettskolans första avsnitt. Se här

NORDVALLS ETIKETT AB's Firmaprofil

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar