VTN frostskyddsventil installerad i ”egen jord” i Reftele!

VTN frostskyddsventil installerad i "egen jord" i Reftele!

VTN frostskyddsventil installerad i ”egen jord” i Reftele!

ESBE – ”Ingen ny idé skall släppas ut i marknaden som icke först prövats i egen jord”. Det här motto är något vi på ESBE ofta kommer tillbaka till. Det var vår grundare Johan August Skogsfors som myntade det och han syftade till att alla produkter måste testa grundligt innan de kan säljas till våra kunder. Hans ord lever kvar än idag. Inte bara genom att vi i vårt testlaboratorium kör många och långa test med varje produkt, men även genom att vi gärna installerar våra egna produkter i våra fastigheter – eller varför inte i grannens fastigheter?

Det är precis det som hänt nu. När vår säljchef i Sverige, Fredrik, passerade en installatör i full gång med att montera en ny värmepump i en fastighet i Reftele fick han en idé. Vore det inte väldigt lämpligt att tillämpa ESBE:s motto här och pröva vår idé i ”egen jord”?

Sagt och gjort, Fredrik satte bollen i rullning och fixade snabbt fram två VTN100 Frostskyddsventiler som kunde monteras i systemet. Så här säger Fredrik om idén:

”ESBE och familjen Skogsfors är väldigt grundade i Reftele och brinner för att hålla orten levande. Att vi då kan hjälpa en granne genom att se till att deras nya värmepump är vintersäkrad går helt i linje med det. Och det ger oss en chans att efterleva Johan Augusts motto vilket blir lite extra grädde på moset.”

Installatören som utförde jobbet kom från Bravida i Värnamo och att ESBE ville vara med och sponsra jobbet kom som en glad överraskning. Simon Pantzar på Bravida tycker det var kul att installationen fick en så lokal förankring:

”Vi hade fått in ett jobb där vi skulle byta en luftvattenvärmepump hos en kund i Reftele. Systemet använder vätska som köldmedel mellan ute- och innedel och då finns det en frysrisk om temperaturen sjunker. Att ni på ESBE då hörde av er och erbjöd två av era nya frostskyddsventiler var väldigt positivt, extra kul såklart att både ni och kunden var Reftelebaserade.”

I samband med att Bravida bytte värmepumpen till fastigheten, som är en publik lokal med ett gym, passade man också på att dra nya rör och installera värmefläktar i båda omklädningsrummen. 

Simon har tidigare använt ESBE:s produkter i arbeten han har utfört:

”Framför allt tänker jag på shuntventiler eller blandningsventiler när jag tänker på ESBE. Det är vanligt att ESBE:s shuntar efterfrågas när man samarbetar med andra discipliner då ni är lokalt lättillgängliga, prisvärda och smidiga att installera.” 

Såklart ser vi inte just det här som en testrigg för våra VTN-ventiler utan vi tycker det är fint att kunna hjälpa våra grannar och säkerställa att deras system inte blir skadat. Vi hoppas kunna fortsätta främja våra lokala grannar på samma sätt som våra produkter gör runt om i världen.

Bruksgatan 22
SE-333 75 Reftele, Sweden
Tel: +46 371 570 000
E-mail: sales@esbe.eu

www.esbe.eu

LÆS også: ESBE erbjudar gratis webinar på Heat Pump Day
ESBE AB's Firmaprofil

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Cookie-inställningar